Na stronie wykorzystywane są pliki cookie. Ich akceptacja jest dobrowolna. Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj Politykę Prywatności & Cookies.

Prosta spółka akcyjna

Prosta spółka akcyjna
Opublikowany:02.01.2020

Polscy przedsiębiorcy zakochali się na zabój w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością. Według statystyk, na koniec 2017 roku było ich w Polsce aż 450 tys., przy ogólnej liczbie 550 tys. spółek handlowych. Ten trend może już wkrótce ulec zmianie. Za sprawą prostych spółek akcyjnych, które będą mogły powstawać i działać na rynku od początku marca 2020 roku.

Ten nowy model spółki jest odpowiedzią na potrzeby głównie start-upów. Dotychczasowe formy prawne prowadzenia działalności gospodarczej były zbyt skomplikowane i restrykcyjne dla początkujących firm. Innowacje i nowe pomysły wymagają nowych biznesowych formuł, elastycznych i nowo czesnych, dlatego ustawodawca sięgnął po model prostej spółki akcyjnej. Dzięki zmianom w prawie Polska doścignie inne europejskie gospodarki. Takie spółki cieszą się dużą popularnością m.in. we Francji, w Niemczech i na Słowacji. Co będzie wolno?

Nowe rozwiązania prawne będą dotyczyć każdego etapu życia spółki, począwszy od założenia, przez codzienną pracę, aż do jej likwidacji. Tworząc Facebooka, Mark Zuckerberg nie dysponował wielkim kapitałem, ale miał know-how i wielką chęć do pracy. Umiejętności, praca czy wiedza są równie cennym wkładem jak środki finansowe. Z tych względów w nowym modelu spółki, będzie można je zamieniać na akcje, a sam kapitał akcyjny może wynieść nawet tylko 1 zł. Spółka umożliwi ukształtowanie relacji pomiędzy akcjonariuszami w osobisty sposób, który dostosuje się łatwo do bieżącej sytuacji spółki i profilu jej działalności. Wielką rewolucją będą także akcje bez wartości nominalnej. Jedynym ich wyznacznikiem będzie cena emisyjna. Dopuszczalne będzie objęcie takiej samej liczby akcji przy kwocie 10 zł, jak i przy 100 tys. zł. Rozwiązanie wyrównuje prawa akcjonariuszy, bo tyle samo akcji otrzyma pomysłodawca biznesu i wspierający finansowo inwestor. Spółka otrzyma również nowy prosty model codziennego zarządzania. Będzie można powołać 1-osobowy zarząd, bez konieczności tworzenia rady nadzorczej.

Chętni mogą wybrać także nowy sposób zarządzania, tzw. radę dyrektorów, która łączy funkcje zarządu i rady nadzorczej. Uchwały i zgromadzenia akcjonariuszy będą mogły odbywać się przy wykorzystaniu komunikacji elektronicznej, co wydaje się bardzo praktyczną formą. Ustawodawca przewidział rozwiązanie na wypadek konfliktu akcjonariuszy. Każdy z nich będzie mógł wystąpić ze spółki i liczyć na stosowną spłatę. Takiej opcji do tej pory nie przewidywały przepisy dotyczące spółek z o.o. oraz akcyjnych. To sprawiało, że mniejszościowi udziałowcy i akcjonariusze byli marginalizowani i pozbawiani możliwości uczciwego wyjścia ze spółki. Ciekawych pomysłów w spółce jest wiele.

W nowym roku będziemy mogli zweryfikować i przetestować je w praktyce. Wydaje się, że proponowane rozwiązania powinny łatwo wpasować się w potrzeby przedsiębiorców i zapewnić kilka nowych, korzystnych możliwości. Regulacje dotyczące prostej spółki akcyjnej budzą także sporo obaw, dotyczących jej bezpieczeństwa w obrocie gospodarczym. Część ekspertów sugeruje, że spółka może stać się niebezpiecznym wehikułem, groźnym narzędziem w rękach nieuczciwego przedsiębiorcy. Pewne jest jedno: jeśli ktoś ma złą wolę w biznesie, to nie ma przepisów, które powstrzymają go przed realizacją tych zamiarów. Możemy tylko liczyć, że prosta spółka akcyjna trafi na uczciwych przedsiębiorców. Najlepiej, by wykorzystał ją do rozpoczęcia biznesu polski… Steve Jobs.

WOJCIECH STACHOWICZ-SZCZEPANIK, RADCA PRAWNY
 
 
Pełny artykuł - kliknij: Made in Świętokrzyskie
Wróć